Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Spotkanie dotyczące Parku Kasprowicza

19 lutego 2019 | 18:00 - 20:00

Rok 2019 ostatnim rokiem Parku Kasprowicza?

Park Jana Kasprowicza w sporej części jest już zabudowany przez obiekty sportowe (hala Arena, korty tenisowe) i parkingi. Część zajmuje infrastruktura sportowo-rekreacyjna pod otwartym niebem (pływalnia letnia, siłownia, place zabaw, wybieg dla psów. Część to rozległe trawniki i zadrzewienia – drzewa rosną wzdłuż alejek i na fragmencie od strony Jarochowskiego i Chociszewskiego.
Jednak najgęstszy, najbardziej urozmaicony i najcenniejszy przyrodniczo jest obszar między pływalnią a przedszkolem i pozostałość po niedoszłym lodowisku. To zaciszne miejsce jest często wybierane na spacery i to tam swoje mieszkanie znalazły dziesiątki gatunków ptaków, jeże, wiewiórki – a to dzięki temu, że przez lata ludzie nie ingerowali w spontaniczny rozwój tej części parku.
Gdy w 2015 r. w Budżecie Obywatelskim głosowano budowę Centrum Sportów Wrotkarskich “Arena” Poznań nikt nie uświadamiał mieszkańcom, że ceną jego budowy będzie wycinka drzew i krzewów na tym obszarze. Poszerzenie inwestycji o budowę pływalni krytej w bezpośrednim sąsiedztwie toru zwiększa jeszcze zakres koniecznych wycinek – pod topór będzie musiało iść 348 drzew, w tym wiele naprawdę dorodnych. Zabudowa tego obszaru, drastycznie zmniejszy ogólnodostępną powierzchnię parku, pozbawi siedlisk mieszkające tu zwierzęta, wpłynie na zmianę stosunków wodnych (ograniczenie retencji wody), wzrost temperatur w najbliższym sąsiedztwie, nasili okoliczny hałas, zanieczyszczenie powietrza i ruch samochodowy.

Czy zagłada najcenniejszej przyrodniczo części Parku Kasprowicza ma być ceną za możliwość uprawiania sportu na wielkoskalowych obiektach? Czy naprawdę nie są możliwe inne lokalizacje? Jak decyzja o rugowaniu ponad hektara wysokiej zieleni wpisuje się w powstający właśnie w Poznaniu Plan adaptacji do zmian klimatu? Czy ograniczanie mieszkańcom dostępu do terenów zieleni jest zgodne ze Strategią Rozwoju Miasta? Dlaczego od 2013 r. nie udało się uchwalić Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego obszaru i czy w ogóle MPZP może być narzędziem do ochrony terenów zieleni? W tym roku rozpoczną się prace projektowe nad rewaloryzacją Parku Kasprowicza – czy mieszkańcy Łazarza będą mieli możliwość wypowiedzenia się na temat jego przyszłości?

Na te i inne pytania chcielibyśmy poznać odpowiedź podczas debaty, na którą serdecznie zapraszamy:
19 lutego o godz.18.00
Inkubator Kultury Pireus, ul. Głogowska 35

Organizator: Koalicja ZaZieleń Poznań

Osoby biorące udział w panelu dyskusji przedstawimy niebawem.

Szczegóły

Data:
19 lutego 2019
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2308455789431729/

Organizator

Koalicja ZaZieleń Poznań
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/zazielenpoznan/

Miejsce

Inkubator Kultury Pireus
ul. Głogowska 35, Poznań
Poznań, Polska
+ Google Map
Telefon:
607 609 269

Inkubator
Kultury
Pireus

Koordynatorzy

Koordynatorka działań Inkubatora Kultury Pireus
Agnieszka Szablikowska - Trusewicz
tel. 607 609 269

INKUBATOR KULTURY PIREUS
ul. Głogowska 35
60-736 Poznań


Koordynacja Inkubatora Kultury Pireus odbywa się w ramach projektu Pireus - Inkubacja i Aktywizacja, realizowanego przez Fundację Otwarta Strefa Kultury ze środków Miasta Poznania.