Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Nowe światy: środowiska-wspólnoty-społeczności

23 marca 2019 | 10:00 - 13:00

„Współprzebywanie: dotyk i wzrok”

Razem z Rosi Braidotti, a także Luce Irigaray zastanowimy się nad znaczeniem zmysłów wzroku i dotyku w wytwarzaniu nowych światów/wspólnot. Sprawdzimy również, w jaki sposób dotyk oraz wzrok splatają się ze sobą w aktywnościach czytania i ruchu. W tym kontekście zastanowimy się, czy tekst da się czytać zarówno wzrokiem, jak i dotykiem oraz czy patrzenie jest rodzajem ruch.

Szerszy kontekst:

W roku 2019 Fundacja Sens Ruchu realizuje nowy projekt badawczy, którego celem będzie zastanowienie się nad pojęciem wspólnoty w jego różnych odsłonach i wymiarach. Uznając rozważania z zakresu posthumanizmu i nowego materializmu za kluczowe dla naszych dociekań, przyznajemy materialności (cielesności) fundamentalne znaczenie w procesie konstytuowania się nowych społeczności. Innym elementem ważnym dla naszego projektu są splątania zachodzące pomiędzy ludzkimi i nie-ludzkimi czynnikami.

Obszar teorii krytycznych, którymi pragniemy się posłużyć w naszych poszukiwaniach zawiera w sobie rozważania takich badaczek i badaczy jak Donna Haraway, Karen Barad, Rosii Braidotti, Brian Massumi, czy Catherine Malabou. Towarzyszy nam również hasło zaproponowane przez Luce Irigaray: „Niewykluczone, że pielęgnowanie dotyku wciąż może nas ocalić”. Projekt badawczy konstytuują trzy przecinające się osie:

– Pierwszą z nich stanowią zainteresowania dotyczące wyłaniania się nie-ludzkich sposobów cielesnego istnienia, które wytwarzają nas w takim samym stopniu, jak są wytwarzane przez nas jako środowiska (environmental studies).

– Druga z osi, wywodząca się bezpośrednio z pierwszej, skupia się na tym, w jaki sposób powstają relacje i zależności pomiędzy cielesnościami. Ta oś jest oparta o praktyki związane z badaniem struktury fizycznej ciała (to jak ciało jest zorganizowane i z czego się składa), percepcyjnej (pomagającej uporządkować strumień danych zmysłowych), koordynacyjnej( to w jaki sposób się poruszamy) i znaczeniowych (jak historia, związana z konkretnymi wydarzeniami i afektami – determinuje ciała).

– Obydwie linie kierują nas ku praktykom materialno-dyskursywnym i myśleniu dyfrakcyjnemu Barad, czyli taktykom i sposobom nawiązywania kontaktu z innymi. Aspirujemy do tego, aby w ramach projektu skonstruować metody wytwarzania się wspólnot w oparciu o cielesne stawanie się. Każda z wytworzonych praktyk materialno-dyskursywnych będzie rodzajem narzędzia umożliwiającego aktywne konstytuowanie się nowych światów.

Zapraszamy was do wspólnego czytania i cielesnych eksploracji!

———————————————-

Spotkanie poprowadzi:

Bartosz Mroczkowski – doktorant w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, gdzie zajmuje się tematem konceptualizacji i praktyk ciała w perspektywie posthumanizmu i nowego materializmu (2013). Absolwent kierunku filozofia w IF UMK w Toruniu (2011): praca dyplomowa „Anty- psychiatria: filozofia i praktyka”. Założyciel fundacji i redaktor portalu internetowego „Machina Myśli” (2014-2017). Razem z Krystyną Lamą Szydłowską organizował transdyscyplinarne warsztaty Praktyka kształtowania wiedzy w ruchu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół poststrukturalizmu i zagadnienia stawania się (Gilleus Deleuze i Felix Guattari), życia w ogóle (zoe), posthumanizmu, feministycznych teorii krytycznych, nowego materializmu, estetyki egzystencji, anty-psychiatrii i szeroko rozumianej cielesności oraz eksperymentów z nią związanych. Razem z Fundacją Sens Ruchu organizował cykl warsztatów „Micropolitics and Affects. Collaborative choreographic practices & morning reading sessions”. Publikował w „Praktyce Teoretycznej”, „Machinie Myśli”, „eCzasKultury” oraz serii naukowej „Scripta” IFK UW.

Zgłoszenia na warsztaty prosimy przesyłać na adres:

fundacjasensruchu@gmail.com

Liczba miejsc jest ograniczona!

http://som.org.pl/pl/

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Poznań.

Szczegóły

Data:
23 marca 2019
Czas:
10:00 - 13:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/2831200030253453/

Organizator

Fundacja Sens Ruchu
Strona internetowa:
http://som.org.pl/pl/

Miejsce

Inkubator Kultury Pireus
ul. Głogowska 35, Poznań
Poznań, Polska
+ Google Map
Telefon:
607 609 269

Inkubator
Kultury
Pireus

Koordynatorzy

Koordynatorka działań Inkubatora Kultury Pireus
Agnieszka Szablikowska - Trusewicz
tel. 607 609 269

INKUBATOR KULTURY PIREUS
ul. Głogowska 35
60-736 Poznań


Koordynacja Inkubatora Kultury Pireus odbywa się w ramach projektu Pireus - Inkubacja i Aktywizacja, realizowanego przez Fundację Otwarta Strefa Kultury ze środków Miasta Poznania.