Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Klimatyczny panel obywatelski w Poznaniu

13 lipca 2019 | 18:00 - 20:00

Zmiany klimatu to nie tylko wyzwanie techniczne, dotyczące źródeł energii. To także wyzwanie polityczne i demokratyczne, gdyż decyzje odnośnie wdrażania rozwiązań w kwestii ochrony klimatu są do podjęcia przez rząd i parlament, na poziomie całego państwa, lub przez urząd miasta i radę miasta, gdy chodzi o poziom lokalny. Sposobem na usprawnienie podejmowania decyzji w tej kwestii jest organizowanie paneli obywatelskich.

Panel obywatelski oznacza, że do podjęcia decyzji zaprasza się losowo wyłonioną grupę mieszkańców i mieszkanek, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak płeć, wiek czy poziom wykształcenia. Celem jest stworzenie miasta lub państwa w pigułce. Panel obywatelski obejmuje część edukacyjną, podczas której przedstawia się tło sprawy, jak i możliwe rozwiązania. Sednem panelu obywatelskiego jest część deliberacyjna, czyli rozważanie różnych za i przeciw proponowanych rozwiązań, aby przyjrzeć się im dokładnie i wybrać te, które są najlepsze.

Do zorganizowania panelu obywatelskiego w sprawie zmian klimatu przygotowują się na poziomie państwa Francja i Wielka Brytania, a na poziomie miasta Warszawa, Oxford i inne. Jak może działać klimatyczny panel obywatelski w Poznaniu i dlaczego warto go zorganizować?

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z dr Marcinem Gerwinem, który jest specjalistą ds. demokracji deliberacyjnej oraz zrównoważonego rozwoju. Zajmował się koordynacją paneli obywatelskich w Gdańsku i w Lublinie. Jest autorem książek Żywność i demokracja „Żywność i demokracja”, „Żywność przyjazna dla klimatu” oraz przewodnika po panelach obywatelskich, który jest dostępny na stronie: citizensassemblies.org

grafik Jagoda Małyszek

wydarzenie zorganizowane w ramach Miesiąc dla Klimatu – harmonogram

Szczegóły

Data:
13 lipca 2019
Czas:
18:00 - 20:00
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1348790778950959/

Miejsce

Inkubator Kultury Pireus
ul. Głogowska 35, Poznań
Poznań, Polska
+ Google Map
Telefon:
607 609 269

Inkubator
Kultury
Pireus

Koordynatorzy

Koordynatorka działań Inkubatora Kultury Pireus
Agnieszka Szablikowska - Trusewicz
tel. 607 609 269

INKUBATOR KULTURY PIREUS
ul. Głogowska 35
60-736 Poznań


Koordynacja Inkubatora Kultury Pireus odbywa się w ramach projektu Pireus - Inkubacja i Aktywizacja, realizowanego przez Fundację Otwarta Strefa Kultury ze środków Miasta Poznania.